O duszpasterstwie

Wspólnota Wojowników Dobrego Pasterza to nasza odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, w którym rola mężczyzny jest nieustannie dewaluowana. Mężczyźni mają szczególny obowiązek pobudzać społeczeństwo i rzucać wyzwania zaczynając od swojej rodziny, poprzez swoje miejsce pracy aż po szeroko rozumiane życie społeczne. Chcemy pokazać, że mężczyzna, który odnalazł swoją tożsamość i powołanie w Chrystusie może być dobrym ojcem i mężem prowadzącym swoich bliskich na drodze Zbawienia, a także świadkiem życia Ewangelią na co dzień.

Nasza wspólnota powstała w październiku 2014 roku, jako owoc warsztatów tato.net, które miały miejsce w naszej parafii. Początkowo spotkania odbywały się raz w miesiącu, ale dość szybko okazało się to niewystarczające i tak zapoczątkowaliśmy cykl spotkań w każdy drugi i czwarty piątek miesiąca, który obowiązuje po dzień dzisiejszy. Rozpoczynamy zawsze o godzinie 20-ej w Kaplicy Miłosierdzia Bożego, a pierwszym i najważniejszym punktem naszego spotkania jest modlitwa, po której następuję część formacyjna w sali nr 4. Nasza wspólnotowa modlitwa nie kończy się w kaplicy, modlimy się również za siebie nawzajem pomiędzy spotkaniami – każdy indywidualnie za „wylosowanego” współuczestnika.

Opiekunem naszej męskiej wspólnoty jest ks. Sławomir Starkowski, który nie tylko czuwa nad duchowym aspektem naszych spotkań, ale jest także nieocenionym pomysłodawcą i inspiratorem wielu akcji podejmowanych przez Wojowników Dobrego Pasterza.
Naszą Wspólnotę tworzy każdy jej członek, zwyczajowo na początku roku formacyjnego przedstawiamy swoje pomysły i propozycję tematów, ale nigdy nie zamyka ani nie wyczerpuje to tego, co dzieje się w ciągu roku. Czasem oglądamy wspólnie dobry film, po którym następuje dyskusja; innym razem czytamy Dzienniczek siostry Faustyny. Bywa, że spotkania przyjmują formę pytań i odpowiedzi, kiedy nasz ksiądz wyjaśnia nam naukę Chrystusa i rozwiewa nasze wątpliwości na temat wiary, często sami wymieniamy się naszymi doświadczeniami w byciu ojcem i mężem, z pewnością nie boimy się trudnych spraw i ich nie unikamy. Często podejmujemy różne tematy ad hoc będące odpowiedzią na aktualne wydarzenia w życiu Kościoła i społeczeństwa. Wielokrotnie na nasze spotkania zapraszaliśmy ciekawych gości, którzy dzielili się swoim doświadczeniem spotkania z żywym Bogiem. Z okazji Świąt jak i innych nadzwyczajnych wydarzeń organizujemy wspólną agapę, na którą posiłki w większości przygotowujemy sami, czasem z niewielką pomocą naszych ukochanych małżonek.

Wzrastanie w Bogu i we Wspólnocie zaowocowało, że kilku mężczyzn zdecydowało się przystąpić do liturgicznej służby Ołtarza, mamy też w swoim gronie pięciu Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, a wielu z nas tym razem wspólnie ze swoimi małżonkami rozwija swoje życie duchowe we Wspólnocie Domowego Kościoła.

Jesteśmy też autorami wielu akcji, które wykraczają poza naszą wspólnotę, byliśmy organizatorami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej czy też spływu kajakowego. Powoli naszą tradycją na zakończenie roku formacyjnego staje się wspólne z Kościołem Domowym grillowanie, które jest okazją do spotkania naszych rodzin i tworzenia szerokiej wspólnoty Kościoła. Nie sposób również nie wspomnieć o Balu Karnawałowym, który w lutym 2017r odbył się w podziemiach naszego Kościoła parafialnego.
Naszym ostatnim pomysłem jest gazeta Wojownik Dobrego Pasterza, gdzie mężczyźni piszą dla mężczyzn, dzieląc się nie tylko swoim życiem duchowym, ale znajdziemy tutaj również coś dla miłośników historii, porady mechanika i dentysty, kącik kulinarny oraz krzyżówkę z nagrodami.

Drogi przyjacielu, jeśli jesteś mężem, ojcem czy kawalerem i chcesz budować swoją męską tożsamość w Chrystusie już dziś czuj się zaproszony na spotkania Wojowników Dobrego Pasterza – drugi i czwarty piątek miesiąca o godz.20.00. Każdy jest mile widziany.

Zapraszamy również do kontaktu pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Historia

4 maj 2017 – Bal karnawałowy w podziemiach Kościoła:

 

Drugie urodziny:

 

31 marzec 2017 – Ekstremalna Droga Krzyżowa:

 

28 maj 2017 – Wspólnota Wojowników Dobrego Pasterza w Polskim Radiu Program 4:

 

 10 czerwiec 2017 – spływ kajakowy rzeką Wkrą:

 

11 czerwiec 2017 – Wspólne Grillowanie:

 

17 czerwca 2017 - Pięciu Wojowników Dobrego Pasterza zostało ustanowionych przez Jego Eminencję ks. Kazimierza Kard. Nycza Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii świętej. Na zdjęciu z ks. proboszczem prałatem Zdzisławem Rogozińskim:

 

21 czerwiec 2017 – zakończenie roku formacyjnego i uroczysta kolacja

Back to top