Domowy Kościół

Domowy Kościół jest gałęzią rodzinną ruchu Światło-Życie powstałego z inicjatywy sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w Polsce w 1973 roku skupiającą małżeństwa sakramentalne.

www.dk.oaza.pl

Aktualności

Kochani,

Rozpoczął się już drugi miesiąc kwarantanny, która zawiesiła wszelkie klasyczne metody działania Domowego Kościoła i całej wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Patrząc na sytuację bieżącą trudno sobie wyobrazić, że w ciągu kilku dni, tygodni będziemy mogli wrócić do normalnych spotkań. O ile miesięczna formacja w małżeństwach i rodzinach powinna się toczyć normalnym tokiem, o tyle chcielibyśmy bardzo mocno zarekomendować kręgom odbywanie miesięcznych spotkań w wersji wirtualnej. Rozumiemy, że dla niektórych jest to trudne i sztuczne, niemniej jest to na ten moment jedyna rozsądna metoda utrzymania więzi wspólnotowych. Narzędzia pozostawiamy Waszej decyzji i doświadczeniom. Dobrym i prostym rozwiązaniem jest Zoom czy Messenger, ale są i inne.

Ważne jest, aby spotkanie było w miarę możliwości jak najbardziej zbliżone do formuły kręgu miesięcznego. Miało trzy części: dzielenie życiem, część modlitewną i formacyjną.

Część dzielenia życiem jest technicznie praktycznie niezmieniona (łącznie z „kawą”). Forma wirtualna według nas nawet pozwala na większą dyscyplinę wypowiedzi, nieprzerywanie sobie i wzajemne słuchanie.

Część modlitewna jest już trudniejsza. Podobnie, jak zapalenie świecy, wstępną modlitwę lepiej jeśli prowadzi tylko jedno małżeństwo. O ile rozważanie Pisma Św. możemy przeprowadzić klasycznie, o tyle cząstkę Różańca może odmawiać znowu jedna para. Tak samo modlitwę za wstawiennictwem ks. Franciszka powinna wypowiadać tylko jedna osoba a reszta włączyć się na kończące „Amen”.

Krąg bez dzielenia zobowiązaniami nie jest kręgiem. Nie zapominajmy o tym. Dzielenie zobowiązaniami przeprowadzamy w formie klasycznej – proponujemy, żeby animatorzy udzielali głosu poszczególnym małżeństwom -  żeby uniknąć ograniczeń „technologicznych”.

Temat formacyjny powinien być dobrze przygotowany, a tam, gdzie wiąże się z dzieleniem, również animatorzy (lub małżeństwo przez nich wyznaczone) powinni udzielać głosu.
Przypominamy, że również w wirtualnym spotkaniu kręgu powinien uczestniczyć ksiądz moderator (w każdej jego części).

W trudnym dla nas wszystkich czasie nie zapominajmy o naszych kapłanach – nie tylko przy spotkaniach kręgów, ale też w modlitwie i trosce o codzienne funkcjonowanie parafii.

Zaplanowana na 16.05.2020 pielgrzymka rodzin do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu została odwołana w formie wyjazdowej. Czekamy na informacje czy i w jakiej formie się odbędzie. Prawdopodobnie będą to również przekazy on-line.

 

Anna i Piotr Zadrożni                                                   Paweł Witkowski
para diecezjalna DK                                                     moderator diecezjalny DK
Archidiecezja Warszawska                                            Archidiecezji Warszawskiej                 

                                                 

 

Back to top